A kolontári gátszakadás és az önkormányzati választások lecsengését követően a kormányzat a héten újabb témát emelt a köztudatba, ami vélhetően még nagyon sok vitát fog kiváltani. Orbán Viktor szerdán jelentette be, hogy újabb válságadókat kívánnak kivetni a távközlési és az energiaszektorra, valamint a nagyáruházakra. A másik nagy lépés a nyugdíjpénztári befizetések 14 hónapra való leállítása lehet. A bejelentést követően azonnal megindult a baloldali véleményformálók támadása és az érintett szereplők is arról beszéltek, hogy igazságtalan az adó nagysága és így vélhetően vissza kell fogni a beruházásaikat. A nyugdíjpénztári befizetéseket illetően Gyurcsány is offenzívát indított a kabinet ellen, ami már egyértelműen egyfajta visszatérési kísérlet kezdetének tekinthető. A nagyok megadóztatása vélhetően továbbra is találkozik a társadalom széles rétegeinek az akaratával, hasonlóan a bankadóhoz. A kormányzat másik nagy lépése az adócsomag bejelentése volt, ami egyértelműen és a korábbi ígéreteknek megfelelően a nagycsaládoknak kedvez, de igazából csak azoknak, amelyek elég sokat is keresnek. Nagy kérdés, hogy az adócsomag a következő években milyen módon fog gyerekvállalásra ösztönözni, de egyelőre ennél jobb ötlete nem volt a kormánynak.
Egyértelműen úgy tűnik, hogy Orbánék nekikezdtek a kormányzásnak, ahol természetesen megvannak már az első érdeksérelmek is. A korábbi kabinetek általában a hiányzó pénzt a kisemberektől vették el, akik a saját érdekeiket egyáltalán nem tudták érvényesíteni a kabinettel szemben, csupán a Fidesz volt 2008-ban képes arra, hogy ezt egy népszavazásba csatornázza be és így bénítsa meg a Gyurcsány-kabinetet. Orbánék egyértelműen a legerősebb szereplőknek mennek neki, amiből többek között a gyógyszergyárak kimaradtak. Ennek a politikának az a veszélye, hogy ezek az erős érdekcsoportok adott esetben pár éven belül összefogva egy ellenzéki párt mögé állva képesek lehetnek olyan segítséget adni a kormány leváltásához, amire nem lesz ellenszere a Fidesznek. A kormánypárt egyelőre azt mondja, hogy ez a mostani pénzbeszedés csupán átmeneti és később már nem lesz rá szüksége. Ahhoz, hogy tényleg ne legyen rá szüksége a gazdasági növekedésnek el kell indulnia, valamint olyan strukturális reformokra van szükség a költségvetés kiadási oldalán, amely olyan helyzetet teremthet, hogy többé nem fog jelentős hiány keletkezni a büdzsében. Orbánék reformokról egyelőre nem beszélnek, a valóban súlyos döntéseket igénylő területekhez (oktatás, egészségügy, szociális rendszer) nem nyúltak, de ez elkerülhetetlen lesz, ha tényleg valódi változásokat szeretnének elérni.
A most bejelentett intézkedések sokak számára túlságosan kapkodónak és ad hocnak tűnnek. A kormánynak a következő hetekben be kell mutatnia, hogyan kíván változtatni a különféle rendszerek elosztásán. A nagyok megadóztatása valóban egyelőre csak azzal járhat, hogy a gazdaság továbbra sem lesz képes a növekedésre, ami a jövőbeli terveket is megkérdőjelezheti. Növekedés és jelentős átalakítások nélkül a most betömött lyukak is újra fognak termelődni és később a gazdaság nagy szereplői már nem fognak elviselni ilyen pénzbehajtásokat. Önkéntelenül is egy olyan politikai szereplő mellé fognak állni, amely az ő érdekeiket védi és akkor egyik-napról a másikra kettős tűz alá kerül a kormány.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.