Hihetetlen sebességgel tűnt föl a magyar politikában a Lehet Más a Politika (LMP) nevű szervezet, amely az áprilisi országgyűlés választáson a voksok 7,48 százalékát szerezte meg. A szervezet diadalútja a tavalyi EP-választáson kezdődött amikor a legnagyobb meglepetésre megelőzték az SZDSZ-t, de akkor még nem sikerült mandátumot szerezni. A másik legnagyobb siker már az idei választások előtt volt, amikor mind a 20 megyében sikerült listát állítaniuk és a közvélemény-kutatások szerint is egyre több esélyük volt bejutni a parlamentbe. A választáson a területi eredmények alapján egyértelműen Budapesten és a megyei jogú városokban szerepeltek a legjobban, ami azt mutatja, hogy híveik jelentős része kiábrándult SZDSZ-es és MSZP-s szavazókból áll. A párt a választások óta a felmérések szerint stabilan öt százalék fölött áll, de a következő nagy megmérettetés az önkormányzati választás lesz ahol hiteles képet kapunk majd az alakulat támogatottságáról.
Az elmúlt időszakban a párt továbbra sem tudott egy karakteres képet kialakítani magáról a parlamenti szereplések tükrében. Az jól látszik, hogy kényesen ügyelnek arra, hogy a Fidesszel, se az MSZP-vel nem kerüljenek egy platformra, de az önkormányzati választást követően vélhetően több településen rajtuk fog múlni, hogy kinek lesz többsége és akkor már nagyon nehéz lesz ezt csinálni. A szocialisták jól láthatóan szeretnék színvallásra kényszeríteni, de az LMP egyelőre ellenáll, de nagy kérdés, hogy a fővárosi szavazóik ezt hogyan fogják honorálni. A párt egyelőre a fenntartható fejlődés propagálása mellett nem alakított ki magáról másfajta képet. Hiányoznak a karizmatikus személyek, akik képesek lennének az ellenzéki szerep kialakítására, ráadásul a párt felépítése is túlságosan decentralizált, ami szintén megnehezíti az előrelépést.
A nagy főpróba az önkormányzati választás lesz, ahol a lerövidített ajánlószelvény-gyűjtés még komoly fejfájást okozhat az LMP vezetőinek. Ha nem lesznek képesek nagyon sok helyben ismert személy megnyerésére, akkor vélhetően nem számíthatnak arra, hogy a kerületekben, városokban erős képviselettel lesznek jelen. Az LMP profilja még alakulgat, a vezetők szokják a parlamenti létet, de ha hónapokon belül nem állnak elő erősebb politizálással és nem lesznek képesek fontos ügyekben megjelenni, akkor várhatóan továbbra is az ötszázalékos küszöb környékén fognak ingadozni.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.