Az elmúlt hónapok trendjeiről és politikai változásairól ejtenék pár mondatot. A Fidesz kétharmados áprilisi sikerével alapvetően megváltozott a politikai tér. Az MSZP és a Jobbik egy szintre került, míg az LMP jóval felülmúlta a várakozásokat és több mint 7 százalékos eredménnyel bejutott az Országgyűlésbe. A korábbi két nagy pártból egy óriási lett, míg a másik egy középpárttá süllyedt. Az MDF és az SZDSZ pedig megsemmisítő vereséget szenvedett és várhatóan képtelen lesz újból bekerülni a parlamentbe. A választási győzelem óta a Fidesz nagyon erős tempót diktál, uralja a napirendet és támogatottságát is növelni tudta. Az ellenzék szétesett és képtelen együttműködni, amivel csak a kormány pozícióját erősíti. Amíg az ellenzék nem lesz képes alternatívát fölmutatni, addig a kormánynak nem sok izgulnivalója van.
A Fidesz-kabinetre jelentkező legnagyobb veszély a gazdasási helyzet és annak esetleges későbbi romlása, ami valóban elvezethet a jelentős népszerűségvesztéshez. A kormány célja jelenleg a mostani támogatottság fenntartása októberig és az önkormányzati választás megnyerése, amely az új szabályok alapján kevesebb szavazattal is megnyerhető. A másik neuralgikus pont a személyi döntések (ÁSZ-elnök, köztársasági elnök, APEH, PSZÁF stb.) meghozatala, amelyek alapvetően ronthatják a Fidesz megítélését azzal, hogy a párthoz legközelebb álló személyek kerülnek ezekre a posztokra, ami később hatékonyságukat jelentősen ronthatja. Sok problémát okozhat még a minisztériumi struktúra, mivel egy-egy tárcavezető kezében túl sok részterület összpontosul, ami egyes területek háttérbe szorulásához vezethet.
Az eddigi rövid idő kevés az átfogó értékeléshez, de annyi látszik, hogy a mostani kormánypárt nem kívánja átadni a kezdeményezést az ellenzéknek és minden nap folyamatosan új témákkal bombázza a közvéleményt. Eddig a kormány kezére játszik, hogy napjainkban zajlik a foci vb és az árvízi helyzetet is sikerült normálisan kezelni. A jelenlegi trendek alapján biztosnak tűnik az októberi választás megnyerése, de a következő hónapokban is történhet nem várt gazdasági esemény, ami jelentősen átírhatja a párttámogatottságot, de az ellenzék gyengeségéből és témanélküliségéből következően erre nem sok esély van.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.