Hétfőn véget ért a 2006 óta tartó parlamenti ciklus. Hasonlóan az előzőhöz most is történt egy miniszterelnök váltás, szétesett az MDF-frakció. Újdonság volt a kisebbségi kormányzás intézménye, de az SZDSZ és az MDF megmaradt képviselőinek a támogatása mindig átsegítette a Gyurcsány és a Bajnai kabinetet a nehéz helyzeteken. Az ellenzék a heves támadások ellenére sem volt képes megtörni a kormány mögött álló többséget, amire az alkotmány sem biztosított lehetőséget a képviselők esetleges visszahívásával. A viták túl sok újdonságot nem hoztak és sokszor teljes unalomba fulladtak az ülések. Az országgyűlésnek átütő szerepet tehát nem sikerült vinnie az elmúlt években, mivel a politikai döntéshozatal legfontosabb központja továbbra is a kormány volt. A jövőben az országgyűlés várhatóan jóval izgalmasabb lesz a Jobbik várható bekerülésével, valamint esetlegesen az LMP szereplésével.
Hétfőn hozta nyilvánosságra újabb felmérését a Forsense, amely szerint a biztos szavazók között a Fidesz 59, az MSZP 18, a Jobbik 14, az LMP 5, míg az MDF 4 százalékon áll. A korábban általam írt trendforduló egyelőre nem látszik, de a Jobbik hónapok óta tartó erősödése még okozhat gondot a Fidesznek. Fontos felhívni a figyelmet arra, hogy a teljes népességet tekintve a Fidesz mögött csupán 31 százaléknyi szavazó áll, ami gyakorlatilag megegyezik a négy évvel ezelőtti aránnyal. Ha a szocialistáknak a következő hetekben ebben a körben sikerülne 20-25 százalékra feljönni akkor a legnagyobb ellenzéki párt könnyen még a sima abszolút többségről is lecsúszhat. Ha az LMP-nek és az MDF-nek legalább 120 jelöltet sikerül állítaniuk akkor nagyon jó esélyeik lesznek a parlamentbe jutásra, ami a jelenlegi arányok mellett nagyon nagy gondok okozna az MSZP-nek, mivel így az országos listáról nem túl sok mandátumhoz jutna és a Jobbikkal egyenértékű 40-45 fős frakciót alkotnának.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.