Amint az várható volt a parlament november 30-án elfogadta a költségvetést, amivel a Bajnai-kormány újabb öt hónapot nyert. A korábbiakkal szemben lényegesen nyugodtabb körülmények között került sor az elfogadásra, ami nagyrészt köszönhető annak, hogy az SZDSZ-frakciója már korán kijelentette, hogy nem kíván nemet mondani, valamint a Fidesz sem fejtett ki jelentős nyomást a parlamentben. Az április óta tartó politikai szakasz egy újabb fejezete zárult le. Az MSZP-nek mostantól nem kell a parlamentben figyelnie arra, hogy többséget teremtsen maga mögött, jelentősebb törvényeket már nem kell elfogadni, így véglegesen befordultunk a kampányidőszakba. Ennek jelei az utcán megjelent MSZP és a Fideszhez köthető plakátok, de amit már korábban is megállapítottam 2001 és 2005-höz képest a közélet jóval nyugodtabb. Ennek oka lehet, hogy a szereplők beletörődtek a Fidesz 2010-es győzelmébe, az emberek nagymértékű elfordulása a politikától és feltételezhetően a pártok sem érdekeltek a hangulat túlfűtésében, ami 2006-hoz hasonlóan később erőteljesen visszaüthet.
Érdemes rövid helyzetképet tartani a parlamenti munka lezárulásával. A Fidesz sorra nyeri az időközi választásokat soha nem látott fölénnyel, ami elbizakodottá és nyugodttá teheti a legnagyobb ellenzéki pártot. Szerencsére ennek egyelőre semmi jele nincsen, mivel több vezető politikusa is egyértelműen kijelentette, hogy a legnagyobb siker az lenne, ha sikerülne megszerezni a mandátumok egyszerű többségét, amire az MSZP volt képes 1994-ben. Erre minden esélyük megvan még abban az esetben is, ha az MSZP képes lesz a legjobb esetben 40-50 egyéni választókerületben nyerni. A széles közvélemény a világos programot és a jövőképet várja, aminek részleteit a következő hónapokban biztosan megismerhetjük.
A szocialisták most választották ki miniszterelnök-jelöltjüket, aki egyértelműen kijelentette, hogy a meccs még nincsen lefutva. A következő hónapokban fel kell építeni őt, mivel az emberek többsége nem ismeri, így karakteres politikusnak sem nevezhető. Az MSZP az utóbbi időben több választáson is csupán a Jobbik mögé szorult. Komoly változásoknak kell történnie, hogy feljebb jöjjenek. Ennek esélye az lehet, ha az adócsökkentés és a távhő áfájának csökkentése valóban érezhető lesz, így a régi jóléti politika érvényesítésével javulhat a párt megítélése, ami esélyt adhat Mesterházynak.
A Jobbik stabilan a parlamenti támogatottság fölött található. A párt nem változtatott korábbi retorikáján és úgy tűnik egyre erőssebb, ami a Fidesznek okozhat komoly fejfájást.
A több szereplő közül leginkább az MDF-nek van esélye a bejutásra Bokros vezetésével, aki a korábbi MSZP-SZDSZ szavazókat állíthatja a fórum mellé. A párt számára a legnehezebb időszak az ajánlószelvények összegyűjtése lesz, mivel feltételezhetően nem rendelkezik stabil, kialakult hálózattal. Ezt bizonyítja, hogy az elmúlt időszakban csupán egy komlói voksoláson sikerült elindulni, de ott is csak 3,7 százalékot értek el. Ha sikerül legalább 140-150 helyen jelöltet állítaniuk, akkor a bajutás szinte biztos, de a Bokros-mítosz akár 8-10 százalékra is röpítheti őket, ami persze a szocialisták jelentős gyengülését vonná maga után.
A verseny eldőltnek tűnik, de a közép-európai térségben történtek már rövid idő alatt nagy átalakulások.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.