Négy időközi voksolás zajlott le a hétvégén, ebből egy országgyűlési és három önkormányzati.
A csornai időközi országgyűlési választás a pécsihez hasonlóan alacsony részvétel miatt érvénytelen lett. A 21 százalékos részvétel azt vetíti előre, hogy két hét múlva sem fog sikerülni képviselőt választani, ami a nagy ellenzéki fölényt figyelembe véve egy apró szocialista siker lenne. Mindezt a képet árnyékolja, hogy az MSZP hosszú idő után végzett egy országgyűlési voksoláson nyolc százalékot szerezve a harmadik helyen, öt százalékkal lemaradva a Jobbiktól. A párt vagy direkt nem mozgosítja híveit, vagy erre képtelen. Érdekesség, hogy a szocialisták az induláshoz szükséges 750 ajánlószelvénynél csupán 34 szavazattal kaptak többet. Az MSZP úgy tűnik tényleg nagy bajban van és nem kíván komolyabb energiát belefektetni ebbe a körzetbe.
Sokkal teljesebb képet kapunk a valódi erőviszonyokról ha a lőkösházai választást nézzük. A városban 70 százalék fölötti volt a részvétel, ami a 2002-es országgyűlési voksoláshoz hasonló aktivitást jelent. A választást a Fidesz polgármester-jelöltje nyerte meg, ami egyértelműen mutatja, hogy nagyobb részvétel esetében is érvényesül az ellenzéki fölény, ami elkeserítheti az MSZP-t. A szocialisták független jelöltet támogattak, de így sem sikerült győztesen zárni a megmérettetést.
Komlón az MSZP egyk fellegvárában simán győzött a Fidesz, míg Dunakeszin szintén meglepetés született. A Budapest melletti kisvárosban az időközi önkormányzati voksolást független jelölt nyerte, második helyen végzett a Fidesz. Az MSZP jelöltje 7 voksot szerzett, míg a Lehet Más a Politika politikusa 22-t. Fontos megemlíteni, hogy ezt a körzetet a 2006-os önkormányzati választáson a szocialisták simán nyerték, tehát három év alatt a támogatottságuk gyakorlatilag megszűnt.
Messzemenő következtetéseket levonni ebből a négy szavazásból nem érdemes, de az mindenképpen figyelmeztető jel kell legyen az MSZP számára, hogy Csornát leszámítva olyan helyeken veszített, ahol 2006-ban még nagy arányú győzelmeket aratott. A hangulatváltozás a szavazásokból jól látható, de messzebb menő következtetéseket csak a józsefvárosi választás után érdemes levonni.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.