Két hónap múlva az idei választási év végére érünk és a mostani tudásunk alapján csak 2014 tavaszán lesznek legközelebb választások Magyarországon. A választók október 3-án a helyi testületekről, polgármesterekről fognak dönteni. A legnagyobb tétje a budapesti választásnak, a megyei jogú városok és a megyei közgyűlések megválasztásának van. Ezekből lehet a legjobban lemérni egy adott párt aktuális támogatottságát, míg a kisebb településeken általában független jelöltek szoktak nyerni. Az új választási szabályok miatt vélhetően lényegesen kevesebb jelölt fog indulni, mint négy évvel ezelőtt, mivel csupán két hét fog rendelkezésre állni az ajánlószelvények gyűjtésére. Az új szabályok lényegesen jobban jutalmazzák a győztest a 10 ezer lakosnál nagyobb településeken, mivel jelentősen lecsökkentették a kompenzációs mandátumok számát, így az egyéni győzelem értéke jelentősen megnőtt.
A választás legnagyobb kérdése, hogy a Fidesz képes-e megismételni tavaszi eredményét és ezáltal a megyei jogú városok többségének és Budapest megnyerésére. A jelenlegi támogatottsági adatok alapján ez vélhetően be fog következni, de mivel helyi politikáról beszélünk, ezért érdemes azzal is számolni, hogy egy adott jelölt ismertsége és népszerűsége felűlírhatja a pártszimpátiákat. A fővárosban Tarlós István jelentős előnnyel vezet Horváth Csabával szemben, aminek a megfordításához gyakorlatilag csodára lenne szüksége az MSZP-nek. A fővárosi kerületek közül vélhetően a XIII.-ban nem lesz változás, de elképzelhető, hogy ezen kívül is pár kerületet meg tud tartani az MSZP. A megyei jogú városok közül Miskolc és Szeged megszerzése lenne a legnagyobb eredménye a Fidesznek, de erre Szegeden a legkisebb az esély. Miskolcon vélhetően a Jobbik magas támogatottsága miatt nevető harmadikként a Fidesz jelöltje végez majd az első helyen. A kormánypárt számára alapvető cél mindegyik megyei közgyűlés elhódítása, mivel akár egy elvesztése is már komoly vereséggel érne föl.
A szocialisták számára adott esetben a 2006-os eredmény megismétlése most óriási siker lenne, míg ez a mostani kormánypárt számára súlyos figyelmeztetés, hogy valamit másképp kell majd csinálni. A szocialistákon belül azonban rengeteg törésvonal figyelhető meg, ami akadálya lehet a későbbi jó szereplésnek. A pártban úgy tűnik lemondtak a főpolgármesteri poszt megszerzéséről és csak néhány kerületre összpontosítanak. A megyei jogú városok közül mindenképpen megszeretnék tartani Miskolcot, Szegedet, mert ezek elvesztése esetén további belső villongások indulhatnak meg. Abban az esetben, ha a tavaszinál nagyobb csapás éri az MSZP-t, akkor nem kizárt hogy elindulnak a tényleges eltűnés felé, mivel háttérország nélkül nem válhatnak a Fidesz vetélytársává.
A Jobbik számára egyértelmű a helyzet. Minél jobban kell szerepelniük Észak és Kelet-Magyarországon, amivel komoly hátországot építhetnek ki maguk mögött. Az elmúlt hetekben azonban úgy tűnik a pártban már nincs lendület, elérte növekedése határát. A felmérések szerint is 10 százalék körül stabilizálódott a támogatottságuk. Abban az esetben, ha nem sikerül ebből a körből kitörniük és az elkövetkező voksoláson is a vártnál gyengébben szerepelnek, akkor nem kizárt, hogy szép lassan a belső konfliktusok és mondanivaló hiján 2014-re 5 százalék közelébe zuhannak.
Az LMP számára a legfontosabb terep Budapest és a megyei jogú városok. Itt szükséges minél jobb eredményt elérniük és az MSZP-t minél több helyen megelőzni, amivel bizonyíthatják, hogy adott esetben kormányképes erők lehetnek majd. Az ajánlószelvények gyűjtése óriási kihívás a kis párt számára és elképzelhető, hogy az új szabályok miatt rengeteg helyen nem lehet majd rájuk voksolni, amiben az MSZP a leginkább érdekelt politikai szereplő. Ha sikerül az áttörés még komoly jövő előtt állhat a városi ökopárt.
Az MDF és a kisebb szervezetek vélhetően ezzel a voksolással eltűnnek a politikai térképről és a történelemkönyvek lapjaira kerülnek.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.