Hosszú ideig nem jelentkeztem semmilyen bejegyzéssel, mivel elég elfoglalt voltam, de érdemes számba venni a hét eseményeit és tendenciáit.
Először nézzük a Szonda Ipsos márciusi felmérését, amely szerint gyengül a Fidesz és az MSZP, de erősödik a Jobbik és az LMP. A felmérés szerintem nem tartalmaz meglepetést. Nem ok nélkül indította támadását a Fidesz a Jobbik ellen és az LMP körül is egyre több az olyan írás, amely az új pártot támadja. A Fidesz győzelme továbbra sem kérdéses, de a bizonytalan szavazók még okozhatnak további meglepetéseket. Nagy részük úgy látom az MSZP és az LMP felé mozdulna. Az MDF egyelőre teljesen esélytelennek látszik a bejutásra. Érdemes megnézni a négy évvel ezelőtt ekkor készült felmérés eredményét is. Az MSZP 46, az SZDSZ 5, a Fidesz 43, míg az MDF 3 százalékon állt. A kutatás tehát akkor jelentős kormánypárti fölényt mért, ami be is igazolódott 2006. április 9-én.
A hét egyik legnagyobb politikai botránya Hagyó Miklós és a BKV körül forgott. A téma teljesen ellehetetlenítette a szocialisták kampányát, a közvélemény teljes joggal háborodott föl. A párt egyre nehezebb helyzetben van és Mesterházy sem képes semmilyen dinamizmusra. A botrány egyre nagyobb, ami kiválóan segíti az ellenzék kampányát. Nagyban segítheti a Fidesz kampányát, hogy Gyurcsány ismét aktivizálódik. A volt miniszterelnök elutasítottsága a bizonytalan táborban olyan nagy, hogy az semmiképpen sem használhat a szocialistáknak.
Az MDF-ben továbbra is egyre nagyobb botrány van. A héten a budapesti elnököt zárták ki, aki a súlyos helyzet miatt felmondta az SZDSZ-el kötött szövetséget. Az ajánlószelvények nem gyűlnek és Dávid utolsó rohamot hirdetett az utolsó héten, hogy sikerüljön minél több területi listát fölállítani. A legfontosabb a budapesti lenne, de a választójogi törvény nem teljes ismerete miatt 14-ből 8 jelölt állítása szükséges ehhez. Jelenlegi adatok alapján ebből csupán egy jelöltet fogadott el a választási bizottság. A párt helyzetét nehezíti, hogy az LMP-nek már sikerült a budapesti lista és a pest megyei lista fölállítása, amely erő szintén az MDF szavazóira pályázik. A párt helyzetét nehezíti, hogy úgy tűnik az MSZP nem kívánja őket megmenteni, mint azt már korábban is feltételeztem. A szocialistáknak nem érdekük, hogy Bokrosék elinduljanak, mivel a volt pénzügyminiszter jelentősen csökkentené a párt százalékait, ami további képviselői helyek elvesztéséhez vezetne. A helyzet reménytelennek tűnik az MDF számára, de Dávid már nagyon sokszor bizonyította, hogy képes vesztett helyzetből is fölállni, nagy kérdés ez a harc lesz-e a végső.
A választások előtt egy hónappal úgy látszik a nagy kérdések eldőltek a Fidesz képes lesz az abszolút többség megszerzésére. A kétharmadot kétségesnek látom mivel ehhez 54 százalékos listás eredmény és legalább 159 egyéni mandátum megszerzése kell. Az MSZP mindig képes volt a jó hajrára, azonban a mostani korrupciós ügyek nyilvánosságra kerülése nem arról tanúskodik, hogy jó hajrá előtt állnak. A legnagyobb kérdés a Jobbik szereplése, mivel úgy tűnik hónapról-hónapra erősödnek. A Fidesz a sajtóján keresztül nagyon kemény támadást indított a párt ellen, amelyek a következő hetekben bizonyára erősödni fognak. Hogy ebből ki fog profitálni az megjósolhatatlan, de tartok tőle ez nem fog olyan károkat okozni a Jobbiknak, amelyek gyógyíthatlanok lesznek. A kampány ennek ellenére továbbra is elég unalmasnak és csöndesnek nevezhető. Várhatóan a következő hetekben sem történik e téren áttörés és így minden idők egyik legnyugodtabb választásán lehetünk túl. Csak a túl nagy csend ne egy hirtelen robbanással érjen véget.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.