Egyre közelebb kerül a Jobbik az MSZP-hez, miközben a szocialisták továbbra sem képesek csökkenteni a hátrányukat a Fideszhez képest - derül ki a Medián felméréséből, amelyet a korábbiakkal szemben sokkal nagyobb mintán készítettek, mint ahogyan szokták. A kutatásból kiderül, hogy Észak-Magyarországon a Jobbik megelőzte a szocialistákat, míg az Észak-Alföldön nagyjából fej-fej mellett haladnak. Az utóbbi hetekben tehát jól látható az a tendencia, hogy az MSZP és a Fidesz ha minimálisan is, de gyengül, míg a Jobbik ugyanilyen mértékben erősödik. A Medián szerint a kisebb pártoknak nem sok esélyük van az öt százalék elérésére, de a bizonytalan szavazók nagy száma még okozhat meglepetéseket. A Fidesz úgy tűnik az elmúlt hónapokban stabilizálta magát a 60 százalék körüli támogatottságon, ami a jelenlegi arányok mellett bőven elég lehet a kétharmadhoz, de a következő hónapban várhatóan újabb szavazói rétegek fognak aktivizálódni, ami hátrányos lehet a legnagyobb ellenzéki párt számára, ha legalább a felüket nem tudja maga mellé állítani.
Érdemes konkrétabb dolgokról is beszélni az áprilisi választás előtt hat héttel. Már közel három hete javában tart az ajánlószelvények gyűjtése, így jobb képet kaphatunk a pártok valós támogatottságáról. A péntek délelőtt 10 órás adatok szerint eddig a Jobbiknak 150, az MSZP-nek 77, az MDF-nek 13, a Fidesz-KDNP-nek 9, a Munkáspártnak és az Összefogás Pártnak egy-egy jelöltjét vették nyílvántartásba. Az teljesen bizonyosra vehető, hogy a Fidesz és az MSZP mindegyik körzetben képes lesz a jelöltállításra. A Jobbik egyelőre a legnehezebb helyzetben a belső-pesti kerületekben és a XI. kerületben van. A párt nagyon sok helyen nagyon gyorsan összeszedte az ajánlásokat, de a belső pesti támogatottsága lényegesen alacsonyabb, mint a vidéki. Ez azért meglepő, mivel a MIÉP támogatottsága pont ezzel ellentétes képet mutatott 1998-ban és 2002-ben.
Az MDF a hírek alapján is nagyon nehéz helyzetben van, ráadásul elég furcsa ügybe keveredett a párt soproni jelöltje, akit már elfogadott a választási bizottság. Abban az esetben, ha később kizárnák a választási folyamatból az nagyon komoly mélyütés lenne a párt számára, amely az utolsó csapás lenne az MDF-re. A kampány kezdete katasztrófálisra sikeredett és csak a botrányoktól hangos a pici párt. Ha sikerül területi listákat és országosat állítaniuk az se lesz garancia a sikerre, mivel várhatóan nagyon kevés jelölttel indulnak majd a harcba. Ha a körzetek nagy részében nem lesz jelöltjük akkor sokan gondolhatják úgy, hogy nem érdemes rájuk voksolni és támogatóik nagy része inkább korábbi favorizált pártját az MSZP-t fogják választani.
Az LMP-nek eddig nulla jelöltet sikerült regisztráltatniuk, tehát az ajánlók gyűjtése számukra is katasztrófálisnak tekinthető. Várhatóan képesek lesznek erről a szintről elmozdulni, de jelenleg kizártnak tartom, hogy akár a 100-as jelöltszámot elérjék. Gyenge szervezeti háló és alacsony mozgósító képesség jellemzi az új pártot, de ennek ellenére, ha sikerülne a budapesti és a pest megyei lista fölállítása az nagyon nehéz helyzetbe hozná az MDF-t. A kicsik tehát egyelőre élet-halál harcot folytatnak az ajánlások begyűjtéséért, mivel tudják jól, ha ebben a nulladik fordulóban nem teljesítenek jól minden álmuk tovaszállhat.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.