Egy héttel az ukrán elnökválasztás második fordulója után már abszolút biztosnak tűnik, hogy Viktor Janukovics lett az ország első számú vezetője. A korábban megígért nagy tüntetések és fogadkozások ellenére a vesztes fél úgy tűnik belenyugodott a vereségbe, de úgy tűnik az emberek se vevők most a harsány hangra és az esetleges összecsapásokra. A nagy kérdés mostantól az, hogy létrejön-e egy új koalíció keleti szomszédunkban, vagy pedig ismételt választások következnek. Janukovics sokat meg fog tenni, hogy elkerülje az újabb voskolást, mivel bármennyire is ő most a legnépszerűbb politikai szereplő egy nem túl stabil demokráciában bármi megtörténhet. Timosenko valószínűleg minél tovább szeretne a miniszterelnöki székben maradni, ezért várhatóan ott fogja elgáncsolni az új elnököt ahol teheti. A politikai iszapbirkózás azonban várhatóan még mélyebb gödörbe löki Ukrajnát. Az országban minél előbb működőképes hatalmi konstrukciónak kell fölállnia, hogy hozzáfogjon a gazdaság stabilizáláshoz. Ukrajnának további hitelekre van szüksége, hogy a felszínen maradjon, de ehhez szigorú, határozott és célretörő politikára van szükség. Janukovicsnak minél előbb stabilizálnia kell a hatalmát, mert ellenkező esetben hasonló helyzetben találhatja magát, mint Juscsenko. A keleti demokráciákban gyorsan lesznek népszerűek a politikusok és gyorsan el is veszítik a hitelüket, ha nem képesek a határozott cselekvésre. Janukovicsnak kevés ideje van, ezért hamar kell cselekdnie, különben ő is elsüllyed a keleti politika mocsarában.
A választások kapcsán nagyon fontos megemlíteni azt a tényt, hogy Ukrajna politikailag teljesen kettészakadt. A 2004-es elnökválasztás óta folyamatosan megfigyelhető a szakadás az ország keleti és nyugati része között. Sokan azt mondták, hogy ez a nagyfokú ellentét idővel oldódni fog és csupán időleges lesz. Ez nem következett be és úgy tűnik a jövőben nem is várható jelentős változás. A legnagyobb kérdés keleti szomszédunknál, hogy a jövőben lesz-e olyan politikai erő, amely azt mondja érdemes lenne kettévágni az országot. Egyelőre ennek semmi jele nincs, mivel a nyugati rész a keleti iparterületek, míg a kelet a nyugati mezőgazdaság nélkül halálra lenne ítélve. Ukrajna a nemzetépítés lassú folyamatát éli, amit tovább fog erősíteni a két év múlva rendezendő foci Eb. A szétválás egyelőre nagyon távolinak tűnik, de a nehéz gazdasági és politikai helyzet újabb folyamatokat indíthat el és akár beteljesülhet a huntingtoni jóslat az ország újbóli felosztásáról.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.