Eltelt egy hónap az idei évből és ebből következően a kampány első hónapján is túl vagyunk. Az elmúlt időszak fő témái a nyugdíjügy és a BKV voltak. Ezek hatásait egyelőre nem lehet látni a felmérésekben, de egyes intézetek szerint az MSZP nem tudott profitálni, a főként időseket érintő kérdésekből. A közvélemény-kutatások szerint a Fidesz tartja nagymértékű előnyét a szocialistákkal szemben, egyesek szerint kétharmados többség is kialakulhat, de túl sok a bizonytalan szavazó és közzöttük várhatóan az MSZP van többségben. A kampány egyik nagy kérdése, hogy az MSZP a 2002-es és 2006-os táborának mekkora részét tudja mozgósítani, valamint képes lesz-e a középen álló szavazók megnyerésére. Egyelőre teljes kudarc jellemzi ezen a téren az MSZP-t, mivel Mesterházy Attila képtelen volt nagyobb szavazói tömegek megszólítására és csupán picivel népszerűbb, mint Bokros Lajos.
A másik vonása a mostani kampánynak, hogy se a Fidesz, se az MSZP eddig még nem tett le egy olyan programot, amiből következtetni lehetne, hogy tulajdonképpen milyen országot szeretnének az elkövetkező négy évben, vagy esetleg azon túl is. A nagyok megmaradnak az egyszerű kijelentéseken belül, amellyel főként a riválist támadják. Alternatívát és valamilyen jövőképet egyelőre nem mutattak be. A korábbi választásokkal ellentétben ez is az egyik oka lehet annak, hogy jelenleg a választópolgároknak csupán közel fele tervez részt venni egy választáson. Eddig csupán az MDF és a Jobbik tett le az asztalra egy programfélét, de ezekből is hiányzik egy országstratégia kirajzolódása. Bokros a további megszorításokra helyezi a hangsúlyt, ami kiváló támadási felületet adott az MDF ellen és ezt a kampány további részében várhatóan ki is fogják használni a politikai szereplők. A Jobbik programja a már korábban ismert eszközöket mutatja be, de ebből se derül ki igazából, hogy 2014-re miben lesz több Magyarország, mint most.
Abban az esetben, ha a kampány stílusa nem változik, akkor a részvétel aránya sem fog az egekbe szökni. A Fidesz akkor tehetné teljesen biztossá a győzelmét, ha végre egy átfogó startégia alapjait mutatná be az embereknek és megpróbálna választ adni arra, hogyan lehet sikeres hazánk 2010-es évtizede. Rá kell mutatni a kitörési pontokra és bemutatni a politikai riválisok célnélküliségét, valamint az elmúlt nyolc év teljesen elhibázott politikáját. Ha ezt elmulasztja akkor is van esélye a győzelemre, de majd utána jön a teljes kiábrándulás. A legnagyobb ellenzéki párt komoly bajba kerülhet, ha folytatja a napról-napra élést és nem veszi át a kezdeményező szerepet a kampányban. A szocialisták egyelőre elszabadult hajóágyúként viselkednek, ami az ő szempontjukból teljesen érthető. Az elszabadult ágyú lehet, hogy egyelőre folyamatosan mellé lő, de könnyen bevihetnek egy végső csapást a Fidesznek, amitől a hajó léket kap és április 11-én elsüllyed.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.