Megjelent a Szonda-Ipsos novemberi felmérése, mely szerint a biztos szavazók között a Fidesz 64, az MSZP 19 és a Jobbik 12 százalékon áll. Más párt rajtuk kívül nem jutna be az Országgyűlésbe, ha most tartanák a voksolsát. A Fidesz minimálisan veszített októberhez képest, az MSZP és a Jobbik pedig szintén nagyon kicsit javított. A felmérés legérdekesebb része, hogy a Jobbik jelenlegi hatszázezres tábora mellett található még egy hatszázezres potenciális mag is, amely adott esetben a pártra voksolna. Ha a gazdasági helyzet tovább romlik, amit a ma nyílvánosságra került 7,2 százalékos GDP csökkenés is alátámaszt a párt további híveket szerezhet legfőképpen a Fidesztől, de a bizonytalanok köréből is. A kutatás furcsa része, hogy az MDF csupán két százalékon áll, de tudva lévő, hogy Bokros támogatottsága ennél lényegesen nagyobb, tehát valószínűleg ők még biztosan fognak erősödni. A Fidesz számára az egyik legintőbb jel, hogy a teljes népességnek csupán 35 százalékát tudhatják maguk mögött. Egy magas részvétel esetén ez a 35 százalékos arány akár még egy vereséghez is elvezethet, ha a Jobbik és az MSZP további erősödése nem áll meg.
Érdemes most a kampány kezdetéhez közeledve visszatekinteni az intézet négy évvel ezelőtti helyzetképéhez. 2005 novemberében a teljes népességet tekintve az Fidesz 31, az MSZP 26, az SZDSZ 3 százalékon állt. A biztos szavazók között a Fidesz 49, az MSZP 41 százalékon állt. Ha ezt összevetjük a mostani számokkal egyértelműen ki is jelenthetnénk, hogy a Fidesz simán meg fogja nyerni a jövő évi voksolást. A bizonytalansági tényező a mostani helyzetben az MDF esetleges bejutása, amely alaposan megváltoztathatja az esetleges arányokat. A legfőbb kérdés, hogy az egyéni kerületekben mi fog történni és az esetleges második fordulóra kinek milyen tartaléka marad. A Fidesz célja egyértelműen a körzetek túlnyomó többségének első fordulós megnyerése, amelyre a mostani felmérések szerint jó esélye van. Amit nem hagyhatnak figyelmen kívül, hogy a szocialisták biztosan meg fognak erősödni valamelyest a voksolásra, ami az egyéni körzetekre is ki fog hatni. Az ellenzéki párt stratégiái nem ülhetnek ölbe tett kézzel, mivel az MSZP és a Jobbik még nagyon kellemetlen meglepetéseket szerezhet nekik.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.