Elhagyva a hazai politikai életet érdemes egy, az itthoni politikát nagymértékben meghatározó országról szólni egy-két szót. Oroszország az 1990-es években a káosz és az összeomlás birodalmának tűnt. A világpolitikában a teljes leértékelődés felé haladtak, amit csak tetézett az 1998-as pénzügyi összeomlás. 2000-ben Putyin győzelmével a dolgok kezdtek lassan megváltozni. A központi hatalom megerősödött, az elnök kiterjesztette a hatalmát az államigazgatás és a gazdaság teljes szférájára. Oroszország visszatért a már korábban sikeresnek tekintett egyeduralmi formához. A központosítást elősegítette, hogy a nyersanyagárak meredek emelkedésnek indultak, így az életszínvonal is gyors növekedésnek indult. A 2008-as elnokválasztást követően Medvegyev váltotta Putyint, de ez a hatalmi struktúrákban nem hozott átalakulást. A felívelő pályát a gazdasági világválság úgy tűnik megszakította, de az államhatalmat egyelőre nem veszélyezteti a '90-es évekbeli szétesés.
Oroszország külpolitikája aktivizálódott az elmúlt évtizedben. A narancsos forradalmak időszakában (2003-2005) úgy tűnt újabb pozíciókat veszít az ország, de ezt az energiafegyver folyamatos bevetésével képes volt ellensúlyozni Oroszország. A Bush-féle külpolitika lezárultával enyhülni látszik a két nagyhatalom fagyossá vált viszonya, amit betetézett a közép-európai rakkétarendszerről való amerikai lemondás. Egyes értékelések szerint az Obama-adminisztráció lemondott a közép-európai térségről, mivel nem tartozik kiemelt prioritásai közé. Térségünkbe természetesen úgy értékelik ezt, hogy ismét orosz fennhatóság alá kerül a régió. A félelem valós és az orosz politika számára elsőrendű kérdés mindig is, hogy határai mentén baráti álllamok sorakozzanak, így védve meg az esetleges támadástól a birodalmat. Az újjáéledt nagyhatalmi ambíciók jogos aggodalmat váltanak ki a régióban. A megoldás az lenne, ha az atlantista politikusok, pártok félretéve az ellentéteiket együttesen kezdenének el lobbizni az amerikai politikai életben, hogy az USA számára is fontos kérdés, hogy melyik nagyhatalom dominálja Közép-Európát, mert az oroszok nem fognak itt megállni, ha már újra eljutottak.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.