Az október 3-i önkormányzati választások óta először jelent meg közvélemény-kutatás a pártok és politikusok támogatottságáról. Az alapvető trendekben nincsen változás, mivel a Fidesz továbbra is tartja jelentős előnyét az MSZP-vel szemben, de apró elmozdulásokat már lehet látni, amiből természetesen hosszútávú következtetéseket nem lehet levonni. A Fidesz támogatottsága és a vezető kormánypárti politikusoké némileg csökkent, de még így is jelentős távolságra vannak az ellenzéki vezetőktől. Az MSZP a nyár óta, ha lassan is de erősödik, míg a Fidesz gyengül a biztos szavazók között.
A jelenlegi állás természetesen abszolút érthető, mivel a felmérés csak pár nappal az önkormányzati választásokat követően készült és még nem lehet tudni, hogy a múlt héten bejelentett és a parlamentben megszavazott intézkedésekre a közvélemény hogyan reagál. Az ellenzék egyelőre az arcát és a helyét keresi a politikai arénában, azonban egyelőre úgy tűnik sokkal nehezebben fog egységesülni a kormánnyal szembeni oldal, mint 1994 és 1998 között. A kabinet úgymond mézeshetei tovább tartanak, mivel nem kell egy ellenséges közhangulatban irányítaniuk.
Az elmúlt időszak és várhatóan a következő hetek egyik legnagyobb politikai-gazdasági vitája a magánnyugdíjpénztárak kapcsán tervezett lépések lesznek. Az emberek vélhetően ebben a kérdésben támogatják legkisebb mértékben a kormányt, amit az ellenzék mindenképpen ki fog használni. Egy jó ellenzéki kommunikáció esetén mindenki számára világossá válhat, hogy itt a saját zsebére megy a játék. Ha a kormányzat a lehető legkisebb veszteséggel akar kijönni ebből az ügyből, akkor mindent el kell követnie, hogy a saját álláspontját és a várható nyereségeket minél jobban mutassa be a társadalom előtt. Az eddigi egymással ellentétes nyilatkozatok, azonban azt mutatják, hogy a folyamatok nem ebbe az irányba mutatnak. Érthető, hogy a kormánynak szüksége van minden pluszbevételre a hiány tartásához és a jövő évi adócsökkentés biztosításához, de nagy kérdés, hogy érdemes volt-e ezért ezt a lépést fölvállalni. Bátraké a szerencse mondják sokan, azonban ez nem azt jelenti, hogy fejjel kell a falnak menni.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.