Szignifikáns veszteségeket volt kénytelen elszenvedni a Fidesz február második hetében - derül ki a Nézőpont Intézet legfrissebb felméréséből. A legnagyobb ellenzéki párt 51-ről 43 százalékra esett vissza, szavazóinak jelentős része a bizonytalanok közé vándorolt. A felmérés szerint az MSZP és a Jobbik támogatottsága nőtt egy picit, de arra nem voltak képesek, hogy egy jelentős tömeget hasítsanak ki a Fideszből. Másik érdekessége a kutatásnak, hogy megvizsgálták, hogy az adott pártoknak mekkora lehet a potenciális bázisuk. Ezek szerint a Fidesz 51, az MSZP 21, a Jobbik 20, míg az MDF 6 százalékos tömeget lenne képes maga mellé állítani, ha az összes hívűket az urnákhoz tudnák szólítani. Egy ilyen forgatókönyv esetén az MSZP és a Jobbik hasonló nagyságú frakcióval rendelkezne, míg a Fidesz már az első fordulóban magabiztos előnyre tenne szert.
A mostani felmérésből világosan kiderül, hogy a választókra nagyrészt a Fidesz bizonytalankodásai voltak a legnagyobb hatással. A szocialisták erősödése nem következett be. A választók általános jellemzője, hogy először általában elfordulnak a korábban kedvenc pártjuktól, de egyből nem állnak át a másik táborhoz. A következő időszak nagy kérdése, hogy a Fidesz képes lesz-e a bizonytalanok közé került híveinek a visszaszerzésére. Másik nagy kérdés, hogy ha nem lesz képes visszaszerezni őket az MSZP-t, a Jobbikot vagy pedig az MDF-et választják-e. Úgy látom a szocialisták nem túl vonzóak a bizonytalan réteg számára, mivel naponta kerülnek felszínre újabb és újabb ügyek. A Jobbik a kopogtatócédula gyűjtés eddigi tapasztalatai alapján erre képes lehet, míg az MDF folytatódó botrányai szintén nem lehetnek túlságosan vonzóak.
A Fidesznek mindenképpen változtatnia kell taktikáján, mivel nem engedheti meg magának, hogy továbbra is ilyen mértékben gyengüljön, mert annak áprilisra nagyon súlyos következményei lehetnek. Persze a mostani adatokból nem lehet messzemenő következtéteseket levonni, de ha több intézetnél is hasonló számokat fogunk látni, akkor kijelenthetjük, hogy kezdetét vette egy trend, ami a legnagyobb ellenzéki párt számára nem túl kedvező. Amíg jelentős választói tömegek nem fordulnak az MSZP és a Jobbik felé addig folytathatja a Fidesz a jelenlegi kivárásra játszó politikáját, de ellenkező esetben taktikát kell váltania és offenzív kommunikációba kell kezdenie. A legnagyobb ellenzéki párt a gyors reagálásban és koncepcióváltásban az utóbbi években nem jeleskedett, ezért a többiek szignifikáns erősödésének esetében tartok tőle, hogy a 2006-ban látott bukási spirál indul el.
Az idei évben zajló kampányról általánosságban elmondható, hogy a Fidesz eddig a védekező pozíciót töltötte be, ami bizonyos szempontból jó taktikának tűnik, mivel a naponta előkerülő korrupciós ügyek csak nekik kedveznek. Mindez addig működik amíg ezek a napirenden vannak. A kivárási taktika abból a szempontból is jó, hogy nincs lehetőség arra, hogy jelentős ellenszenv támadjon a párt iránt. A szocialisták várhatóan márciusban mindent bele fognak adni, hogy sikerüljön 2002-es és 2006-os szavazóiknak minnél nagyobb tömegét fölrázni. A Fidesz erre csak egy offenzív kampánnyal válaszolhat, különben átadja a teret az MSZP-nek és a Jobbiknak és áprilisra akár az abszolút többségről szóló álmai is elszállhatnak.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.