Nyílvánosságra hozta februári felmérését a Szonda-Ipsos. Ahogyan az sejthető volt az elmúlt hónapom MSZP-s kampánya bizonyos értelemben meghozta a gyümölcsét, mivel a biztos szavazók körében a Fidesz támogatottsága 63-ról 58 százalékra esett. A korábban Fidesz táborban lévő szavazók a bizonytalanok körébe vándoroltak. Az MSZP az erőteljes riogató kampány ellenére sem volt képes jelentősen növelni támogatói számát. A biztos pártválásztók körében 21-ről 22 százalékra erősödtek. A Fidesz elmúlt időszakban mutatott bizonytalanságai meghozták az eredményüket, amivel sikerült egy kicsit veszíteniük. A legnagyobb ellenzéki párt számára a legnagyobb veszélyt az jelentheti, ha a bizonytalanok táborából megkezdődik a visszaáramlás a szocialistákhoz, amire egyelőre nem sok jel mutat, de mivel az MSZP kampány lényege a korábban rájuk szavazók valahogyan való megszólítása, így ezzel az eshetőséggel folyamatosan számolniuk kell és nekik is folyamatosan különféle üzenetekkel kell bombázniuk a bizonytalanokat.
A felmérés egyik legnagyobb meglepetése a Jobbik folyamatos erősödése. A Szonda felméréseiben még egyszer sem szerepelt 14 százalékos eredménnyel a radikális párt. Ezt annak fényében tartom érdekesnek, mivel az utóbbi időben úgy tűnt mintha a párt kimerült volna az üzenetekből és nem képes újdonságot mondani. A Jobbik elindult a politikai centrum felé, ami kicsit unalmassá és kiszámíthatóvá tette a pártot. Úgy látszik a kormányzattal és a politikai elittel szembeni retorika képes további tömegeket megfogni, ami nagyon komoly kihívás elé fogja még a kampány során állítani a Fideszt.
Az SZDSZ és az MDF együttesen csupán 3 százalékon áll, tehát a bejutásra vajmi kevés esélyük van a felmérés szerint. Mint már korábban írtam a kicsik sorsa a mostani napokban-hetekben dől el az ajánlószelvények gyűjtése során. Komoly esélylatolgatást majd csak márciusban érdemes velük kapcsolatban tenni. Annyi bizonyos, hogy az MDF körül nem csituló botrányok (budapesti viaskodások) nem javítják a párt imázsát.
Érdemes ismét visszatekinteni a négy évvel ezelőtti állapotra. 2006 februárjában a biztos szavazók között a Fidesz és az MSZP egyaránt 43-43 százalékon állt. Az SZDSZ 5, míg az MDF 3 százalékot tudhatot maga mögött. Négy évvel ezelőtt ilyenkor tehát már nagyon jól kirajzolódott, hogy a kormányváltás esélye rendkívül kicsi és a Fidesz nem lesz képes a tendenciák megfordítására. Abból az állásból szemlélve a most februárit nagyon simának tűnik a voksolás. A bizonytalansági tényezők között a részvétel és az esetlegesen rejtőzködő szocialista szimpatizánsokat érdemes figyelembe venni. Ha április 11-én a részvétel 60-65 százalék fölé emelkedik, akkor várhatóan nagyon szoros eredményre kell számítani. A Fidesz esetleges esélyeit ronthatja a Jobbik további erősödése, valamint ha a Bokros vezette MDF sikerrel teljesíti a jelöltállítást és a vártnál sokkal jobban szerepel. Ez egyelőre a jövő zenéje, de érdemes jósolgatni.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.